Spływy Kajakowe Wartą


Turystyka kajakowa cieszy się rosnącą popularnością. Wypożyczalni oferujących sprzęt oraz kompleksową obsługę spływu nie brakuje… Na co zwrócić uwagę zapisując się na spływy kajakowe? Od której rzeki zacząć kajakarska przygodę? Czego spodziewać się po spływie zorganizowanym?

Spływy Kajakowe – wybieramy trasę

Jeśli dotychczas nie mieliśmy okazji uczestniczyć w żadnym spływie kajakowym warto wybrać rzekę lub jej odcinek rekomendowany dla początkujących kajakarzy. Na forach internetowych popularna jest Pilica (odcinek od Maluszyna do Sulejowa) oraz Warta (najbardziej malowniczy szlak rozpoczyna się za Działoszynem i wiedzie w dół rzeki). Obie rzeki są polecane ze względu na poziom trudności (niski) oraz malownicze otoczenie. Dodatkowym atutem Warty jest mniejszy ruch – z jakiś względów szlaki na Warcie nie są tak oblegane jak na innych łatwych rzekach w kraju, dzięki czemu możemy cieszyć się tu spokojem i naprawdę obcować z naturą. 

Spływy Kajakowe – Jak rozpoznać dobrego organizatora?

Firm specjalizujących się w organizacji spływów kajakowych jest bardzo dużo. Część ze sobą współpracuje, inne zawzięcie konkurują i walczą o klienta. Jak w ofercie czarterowni wybrać tę najlepszą? Na sam początek warto skusić się na spływ zorganizowany. Taka forma spływu daje możliwość zdobycia podstawowych umiejętności niezbędnych do poruszania się po rzece, a zarazem zapewnia względne bezpieczeństwo podczas spływu. Spływ zorganizowany oferuje bowiem opiekę instruktorską oraz wsparcie na trudnych odcinkach rzeki. 

Czego jeszcze możemy się spodziewać po dobrej czarterowni? Przede wszystkim dobrego sprzętu. Najczęściej opłata obejmuje wynajem kajaka, wioseł i kamizelek asekuracyjnych, a także opiekę instruktorską oraz transport z mety spływu do miejsca początkowego, gdzie pozostawiliśmy nasz samochód. Coraz częściej organizatorzy zapewniają również możliwość pozostawienia depozytu – prawie zawsze do skrzynek depozytowych trafiają kluczyki samochodowe. 

Część firm oddaje do dyspozycji uczestników spływu także przestrzeń rekreacyjną pod ognisko lub grill, na co warto zwrócić uwagę zwłaszcza podczas organizacji spływu dla grupy.