Co zabrać na kajaki i jak się przygotować?

kajaki-jak-sie-przygotowac
Spływ kajakowy może być bardzo przyjemną formą spędzenia czasu, jednakże jak każda aktywność sportowa wymaga małego przygotowania. Co zabrać ze sobą na kajaki? Czy konieczne jest zaopatrzenie się we własny kapok?

Jeśli szukasz idealnej aktywności na ciepłe wiosenne i letnie dni, to spływy kajakowe są doskonałym wyborem. Czas wolny spędzony na świeżym powietrzu w otoczeniu wody i natury nie tylko wpłynie pozytywnie na twoje samopoczucie, ale w większości przypadków sprawi, że będziesz chciał wrócić na nie ponownie! Zobacz, co ze sobą zabrać i jak się przygotować na pierwszy spływ kajakowy.

Jak się ubrać na spływ kajakowy?

Choć spływ kajakowy jest aktywnością wodną, nie musisz się do niego specjalnie przygotowywać – wystarczy, że zabierzesz ze sobą dobry humor, który rozpali twoją chęć przygody. Warto jednak mieć na uwadze, że podczas wejścia do kajaka, a także zejścia z niego kontakt z wodą będzie nieunikniony, a zatem istnieje ryzyko zamoczenia.

W przypadku aktywności wodnych najczęściej zabieramy ze sobą kostium kąpielowy, który nawet gdy ulegnie zamoczeniu szybko wysycha. Nie jest on niezbędny na kajakach, szczególnie że płynąc rzeką większość czasu spędzamy w kajaku, a nie w wodzie. Zamiast kostiumu kąpielowego można założyć szorty lub sukienkę, która nawet po lekkim zamoczeniu szybko wyschnie.

Dobrze jest również zadbać o właściwe obuwie – na spływie kajakowym najlepiej sprawdzą się klapki, które nie popsują się przy kontakcie z wodą. Większość doświadczonych kajakarzy stawia na klapki basenowe – tu warto pamiętać, że klapki przydadzą się podczas wodowania oraz podczas wyjścia z kajaka.

Płynąc w upalne i słoneczne dni nie można zapomnieć również o nakryciu głowy, które chroni przed udarem oraz przegrzaniem – może to być kapelusz, czapka lub chusta.

Co zabrać ze sobą na kajaki?

Wybierając się na spływ kajakowy dobrze mieć ze sobą ręcznik oraz suche ubranie, w które możemy się przebrać w przypadku nieplanowanego zamoczenia. Z pewnością przydadzą się również filtry do ciała, dzięki którym unikniemy podrażnień skóry.

Z pewnością na spływie kajakowym nie powinno zabraknąć przekąsek oraz wody – podczas wysiłku, jakim jest wiosłowanie warto stale nawadniać swój organizm, co zapobiegnie ewentualnemu osłabieniu.

Czego nie muszę zabierać na spływ kajakowy?

Firmy zajmujące się organizacją spływów kajakowych zapewniają uczestnikom wszystko to, co jest niezbędne dla bezpieczeństwa – to nie tylko sprawne kajaki i wiosła, ale również kapoki. Dopasowuje się je do wieku i wzrostu (w przypadku dzieci), a także do wagi. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy kapok nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa – na wodzie zawsze najważniejszy jest zdrowy rozsądek.

W miejscu startu spływu koniecznie rozejrzyj się za nieprzemakalnymi ochraniaczami – te na telefon możesz swobodnie zawiesić na szyi bez obaw, że twoje dokumenty czy elektronika, którą wziąłeś ze sobą w przypadku wywrotki znajdzie się na dnie rzeki. Jeśli podróżujesz kajakiem po raz pierwszy zastanów się również nad torbą lub workiem, który również kupisz na miejscu – są one nieprzemakalne i zmieścisz w nich nie tylko ubranie na zmianę, ale również przekąski.

Jednodniowe spływy kajakowe nie wymagają specjalnych przygotowań – większość niezbędnych rzeczy dostaniesz od organizatora. Pamiętaj, że spływ to aktywność na wodzie, a zatem kontakt z nią szczególnie przy wodowaniu oraz wyciąganiu kajaka jest nieunikniony.