Spływ kajakowy – czy trzeba umieć pływać?

Spływ kajakowy - czy trzeba umieć pływać

Spływ kajakowy to jedna z najpopularniejszych form rekreacji na wodzie. Osoby, które do tej pory nie korzystały z tej formy aktywności mogą mieć wrażenie, że trzeba być doświadczonym pływakiem, a przynajmniej potrafić utrzymać się na wodzie, aby móc skorzystać z tego typu atrakcji. Czy musisz być doświadczonym kajakarzem, znać techniki pływania, czy być w świetnej kondycji, aby wziąć udział w spływie kajakowym? Odpowiedź na to pytanie może Cię zaskoczyć.

Spływ kajakowy – czy potrzebne są specjalne umiejętności, aby wziąć udział?

Na szczęście, spływ kajakowy jest dostępny dla szerokiej grupy osób, niezależnie od poziomu doświadczenia. Istnieje wiele różnych rodzajów spływów kajakowych, co oznacza, że możesz dostosować wybór do swoich umiejętności i preferencji. W wielu spływach kajakowych udział biorą nawet najmłodsi, którzy nie posiadają doświadczenia z wodą. Oczywiście istnieją także bardziej ekstremalne trasy, które polecane są doświadczonym pływakom, jednak te na rodzinne spływy to także świetny sposób na spędzenie wspólnego czasu.

Czy trzeba umieć pływać?

To pytanie budzi wiele wątpliwości wśród początkujących kajakarzy. Odpowiedź brzmi: niekoniecznie. Nie jest to wymóg, ale z pewnością jest to duży plus. Pływanie to bardzo przydatna umiejętność, która daje przede wszystkim dużą pewność w wodzie. Chociaż kajaki są znane z tego, że są stabilne i trudne do wywrócenia, a każdy uczestnik spływu ma na sobie kamizelkę, która z pewnością utrzyma go na wodzie, to niespodziewane sytuacje zawsze się zdarzają. Jeśli umiesz pływać, będziesz bardziej pewny siebie w sytuacjach kryzysowych, a to może uratować Ci życie. Poza tym umiejętność pływania pozwoli Ci eksplorować wodę w pełni. Będziesz mógł swobodnie wchodzić do wody, pływać wokół kajaka, i wykonywać różnorodne manewry. To oznacza większą kontrolę nad swoją przygodą. Dodatkowo umiejętność pływania i taka swoboda w wodzie może zmniejszyć poziom stresu i niepokoju przed spływem kajakowym. To pozwoli Ci cieszyć się przyrodą i aktywnością bez zbędnego napięcia.

Co zrobić, jeśli nie umiesz pływać?

Jeśli nie umiesz pływać, ale nadal marzysz o spływie kajakowym, nie martw się, istnieje wiele sposobów, aby spełnić to marzenie. Przede wszystkim nigdy nie jest za późno, aby zapisać się na lekcje pływania. Takie kursy, także dla dorosłych odbywają się praktycznie na każdym miejskim basenie, więc bez problemu znajdziesz instruktora, który pomoże Ci przezwyciężyć lęk przed wodą i zdobyć tę przydatną umiejętność.

Jeśli nie masz na to czasu lub ochoty, to wybierz się na spływ kajakowy z instruktorem. Doświadczona osoba u boku, która doskonale zna kajak i wie jak zachować się w wodzie, będzie ostoją spokoju i nieocenionym wsparciem. To doskonały sposób na rozpoczęcie przygody, nawet jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności pływackich. Jeśli decydujesz się na spływ kajakowy bez pewności co do swoich zdolności pływackich, wybieraj łagodne trasy na spokojnych wodach i pamiętaj o kamizelce.